طرز تهیه بامیه

بامیه

اگر می خواهید یک بامیه ترد و خوشمزه به روش قدیمی ها در خانه تهیه کنید و برای افطار استفاده کنید این پست را مشاهده کنید.

50 دقیقه
6 نفر
100 کالری
مواد لازم برای 6 نفر
آماده‌سازی 20 دقیقه
پخت 30 دقیقه
کل زمان 50 دقیقه
طرز تهیه و دستور پخت

بامیه یکی از شیرینی های سنتی ایرانی ها می باشد که در ماه مبارک رمضان بسیار محبوب می شود و طعم و مزه بسیار خوبی دارد. امروز در دیگچه طرز تهیه بامیه را به همراه نکات به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

  1. ابتدا باید آب و کره و عسل یا شربت بار داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید و به مخض این که دور ظرف شروع به حباب های ریز کرد باید آرد را به یکباره اضافه کنید و هم بزنید تا گلوله های باز شود و خمیر وسط قابلمه جمع شود.

  2. سپس به مهم ترین مرحله بامیه یعنی داغ زدن می رسیم، باید خمیر را برای ۸ الی ۱۰ دقیقه روی حرارت کم باز و بسته کنید تا آب اضافه تبخیر شود و بعد داخل یک ظرف دیگر بریزید تا کمی از داغی بیفتد.

  3. وقتی کمی داغ بود تخم مرغ اول را به همراه وانیل اضافه کنید و بعد تخم مرغ دوم را اضافه کنید و هم بزنید مواد باید کاملا چسندگی داشته باشد و بعد داخل قیف با سر ماسوره مخصوص بامیه بریزید.

  4. یک قابلمه را بردارید و روغن ریخته و از مواد بامیه داغ روغن سرد قیچی کنید، قیچی را چرب کنید تا راحت تر برش بخورد و بعد قابلمه را را روی حرارت قرار دهید تا مغز پخت و طلایی شود و در انتها داخل شربت سرد قرار دهید.

  5. برای تهیه شربت باید آب و شکر را بدون هم زدن داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا با جوشیدن کم کم شکر حل شود و بعد گلاب و زعفران و هل را اضافه کنید و برای ۱۵ دقیقه دیگر روی حرارت قرار دهید خیلی کم جوهر لیمو در حد یک چهارم قاشق چ با دو ق غ اب سرد مخلوط کنید و با قلمو به دیواره قابلمه بکشید(دقت کنید قلمو به داخل شربت نزنید و اگه به شربت آغشته شد با اب تمیز کنید‌). وقتی قوام اومد بین دو انگشت تست کنید باید چسبنده باشد و مقداری شربت داخل نلبعکی بریزید و اجازه دهید تا خنک شود ،بعد خنک شدن باید مثل عسل باشه و به کندی حرکت کند، وقتی شربت قوام اومد حرارت را خاموش کنید و با دستمال مرطوب دیواره قابلمه را تمیز کنید و اصلا قابلمه را تکان ندهید تا شربت خنک شود.

فوت و فن های دستور پخت بامیه بازاری

مرحله داغ زدن خمیر خیلی مهمه، اگر به درستی انجام نشود بامیه ترد نمی شود و داخل خمبر باقی می ماند.

خمیر بامیه باید چسبنده باشد و اگر خمیر سفت بود یک تخم مرغ را داخل کاسه شکسته و نیمی را اضافه کنید و با همزن بزنید.

خمیر باید طوری باشد که موقع خارج شدن از قیف زور و باز نخواهد و به راحتی خارج شود و دندون های ماسوره روی خمیر بماند.

وقتی بامیه ها کاملا سرخ شدن توی شربت بار هم دمای محیط حدود ۱ تا ۲ دقیقه قرار دهید.

بامیه را برخلاف زولبیا باید داخل ظرف دربسته و داخل یخچال نگهداری کنید ، چون تخم مرغ دارد.

روغن برای سرخ کردن باید تا حدی باشد که بامیه ها داخلش شناور باشند.

تخم مرغ بامیه اگر زیاد باشه خمیر شل می شود و بامیه ها بعد از سرخ شدن نرم می شوند.

اره خمیر بامیه اضافه اومد حتما اجازه دهید روغن اولی کامل سرد شود و بعد سری بعد را برش بزنید و روی حرارت قرار دهید چون اگر داخل روغن داغ برش بزنید بامیه ترک می خورد.

آموزش آشپزی
(5 ستاره از 369 رای)