زرشک پلو با مرغ

زرشک پلو با مرغ یک غذای ایرانی است که در مهمانی ها و مجالس سرو می شود. این پلو خیلی آسان تهیه می شود و غذای لذیذ و مورد علاقه همه است با برنج ایرانی طبخ کنید.

5 ساعت 30 دقیقه
8 نفر
342 کالری
مواد لازم برای 8 نفر
آماده‌سازی 30 دقیقه
پخت 1 ساعت
کل زمان 5 ساعت 30 دقیقه
طرز تهیه و دستور پخت
  1. برای پخت زرشک پلو با مرغ ابتدا برنج را پاک کرده و با نمک، حدود ۳ تا ۴ ساعت خیس کنید سپس مرغ را شسته، با یک عدد پیاز خرد شده و دو حبه سیر و دو لیوان آب و کمی نمک بپزید طوری که بعد از پختن یک لیوان آب داشته باشد مرغ را بگذارید سرد شود و بعد استخوانهایش را جدا کرده و به قطعات کوچک خرد کنید.

  2. آب مرغ را از صافی رد کرده و زعفران را در کمی آبجوش حل کنید نصف از زعفران و نصف از روغن را با آب مرغ مخلوط کنید و بگذارید کمی بجوشد، زرشک را پاک کنید و بشوئید و در یک قاشق روغن کمی سرخ کنید، شکر را در زرشک بریزید و هم بزنید تا شکر حل شود.

  3. برنج را آبکش کنید بقیه روغن را با نصف لیوان آب و کمی زعفران در ته دیگچه بریزید بگذارید داغ شود برنج را کم کم در دیگچه ریخته زیره را لابلای برنج بریزید قطعات مرغ را لای پلو بگذارید دیگ را روی حرارت ملایم قرار دهید و در آن را ببندید در دیگ که عرق کرد آب مرغ زعفرانی را روی سطح برنج بریزید و زرشک پلو را دم بگذارید و موقع کشیدن زرشک پلو با مرغ، سه کفگیر پلو را بر دارید با بقیه زعفران و نصف از زرشک مخلوط کنید برنج زعفرانی درست کنید.

  4. قطعات مرغ را از لای پلو بر دارید بقیه زرشک را با برنج داخل دیگچه مخلوط نمائید و در دیس بکشید و قطعات مرغ را روی آن بگذارید و با برنج زعفرانی مخلوط با زرشک، روی مرغ را بپوشانید کره را آب کرده و روی زرشک پلو با مرغ بدهید.

 

آموزش آشپزی
(4 ستاره از 52 رای)