قوزمه سبزی

قورمه سبزی با بوقلمون

خورش قورمه سبزی از غذاهای خوشمزه ایرانی است که در مهمانی های خود میتوانید بعنوان یک خورش در کنار غذاهای دیگر بر سر میز غذا با پلوی خوب ایرانی سرو نمایید.

2 ساعت 30 دقیقه
8 نفر
1200 کالری
مواد لازم برای 8 نفر
آماده‌سازی 30 دقیقه
پخت 2 ساعت
کل زمان 2 ساعت 30 دقیقه
طرز تهیه و دستور پخت
  1. جهت پخت خورش قورمه سبزی، لوبیا را پاک کرده، شسته و از شب قبل خیس کنید. سبزی را پاک کرده و خوب شسته و پس از خشک کردن در سبد با سبزی خردکن خوب ریز نمایید، ریز شدن زیاد سبزی باعث خوشمزه تر شدن آن می شود سبزی  قورمه شامل تره، جعفری و کمی شنبلیه است شنبلیه زیاد باعث تلخی خورش قورمه سبزی خواهد شد.

  2. سبزی خرد شده را در کمی روغن  سرخ نمائید، زیادی سرخ کردن سبزی خواص و ویتامینهای موجود در سبزی را کاهش می دهد. پیاز را خرد کنید و در روغن سرخ کنید. بعد به آن زردچوبه اضافه کرده تا حدی که رنگ آن نارنجی پررنگ شود.

  3. ران بوقلمون را به اندازه دلخواه خرد کنید و در پیاز سرخ شده خوب تفت دهید و سپس سبزی قورمه را اضافه کنید و حتی اگر قبلا آنرا سرخ کرده و در فریزر گذاشته اید باز با بوقلمون و پیاز کمی آنرا تفت دهید.

  4. بعد آب لوبیا قرمز را خالی کرده و به بوقلمون اضافه کنید تا خوب با سبزی مخلوط شود سپس به اندازه کافی آب داغ به خورش قورمه سبزی اضافه کنید طوری که تا پایان جا افتادن خورش نیازی به آب اضافه کردن نباشد.

  5. اول شعله گاز متوسط باشد تا خورش بپزد و سپس لیموعمانی ها را سوراخ کرده و به خورش اضافه کنید شعله را کم کرده طوری که روغن خورش روی سطح خورش قورمه سبزی جمع شود. نمک و فلفل به مقدار لازم اضافه و سپس در صورت تمایل یک قاشق غذاخوری آبلیمو هم به خورش اضافه نمایید.

  6. دستور پخت خورشت قورمه سبزی با گوشت را ببینید.

  7. از گوشت گوساله و یا گوشت مرغ به جای بوقلمون در پخت خورش قورمه سبزی میتوان استفاده کرد. میتوانید به جای لوبیا قرمز از لوبیا چشم بلبلی و یا لوبیا چیتی استفاده کنید. بعداز جا افتادن خورش قورمه سبزی را با برنج ایرانی سرو کنید.

آموزش آشپزی
(4 ستاره از 103 رای)