سبزی پلو ماهی

طبق سنت ایرانی سبزی پلو ماهی غذای روز عید نوروز است یکی از رسوم ما در ایام عید، پختن سبزی پلو ماهی است ماهی سفید و برنج ایرانی

1 ساعت 30 دقیقه
8 نفر
436 کالری
مواد لازم برای 8 نفر
آماده‌سازی 30 دقیقه
پخت 1 ساعت
کل زمان 1 ساعت 30 دقیقه
طرز تهیه و دستور پخت
  1. برای تهیه سبزی پلو ماهی ابتدا برنج را خیس کنید سبزی که شامل تره فرنگی، گشنیز، شوید، شنبلیله و جعفری است را به‌دقت تمیز نمائید و بشوئید داخل آبکش بریزید تا آب آن برود.

  2. سبزی را خرد کنید و برنج را آبکش کنید ولی کمی دان‌تر بر دارید برای تهیه ته دیگ، دو سه قاشق روغن آبکرده و نصف لیوان آب بریزید برنج داخل آبکش را کم‌کم در دیگچه بریزید و سبزی خرد کرده را به‌تدریج لای برنج بپاشید سه تا چهار قاشق روغن آب کنید، روغن را روی برنج بدهید و برنج را در فر یا روی آتش دم کنید موقع کشیدن پلو زعفران سائیده حل شده در آبجوش را با کمی پلو مخلوط کنید و روی دیس بدهید و کمی روغن داغ کرده روی پلو بدهید.میتوانید لای سبزی پلو را موقع دم کردن یک دسته سیر تازه تمیز کرده بگذارید.

  3. شما میتوانید وقتی مغز برنج نرم شد سبزی را در دیگچه بریزید و بلافاصله دیگ را از روی آتش بردارید و در آبکش بریزید و دم کنید.

  4. برای سرخ کردن ماهی فلس‌های ماهی را با نوک کارد بگیرید و یا ماهی را پوست بکنید و بعد سر و دم ماهی را جدا نمائید و از طول سه تا چهار قطعه کنید، بعد هر قطعه از ماهی را از وسط دو نیم نمائید و استخوان ستون فقرات را در آورید و قسمت پوست زیر شکم را که نازک‌تر از پشت ماهی است جدا کنید.

  5. آنگاه ماهی را بشوئید و خشک کنید، حال به‌ صورت جداگانه با آرد، زردچوبه و نمک، پودری درست نمائید بعد قطعات ماهی را در این پودر بخوابانید و با پودر آغشته نمائید تا کاملا پوشیده شود، بعد دو عدد تخم مرغ را در ظرفی بشکنید و کمی نمک بریزید، تخم مرغ را بهم بزنید و قطعات ماهی آردی را داخل تخم مرغ بزنید و در روغن داغ با حرارت ملایم سرخ کنید.

  6. ماهی را در دیس بچینید و اطراف آن را با حلقه‌های لیمو ترش و جعفری تزئین کنید. ماهی را می‌توانید بدون آرد و تخم مرغ نیز سرخ کنید. سبزی پلو ماهی شب عید آماده است نوش جان.

آموزش آشپزی
(4 ستاره از 84 رای)