کتلت

کتلت گوشت

کتلت یک غذای خوشمزه ایرانی است با سیب زمینی سرخکرده و گوجه فرنگی برای شام مناسب است. می توانید کتلت را با یک سالاد شیرازی سرو کنید.

1 ساعت
4 نفر
400 کالری
مواد لازم برای 4 نفر
آماده‌سازی 15 دقیقه
پخت 45 دقیقه
کل زمان 1 ساعت
طرز تهیه و دستور پخت
  1. برای تهیه کتلت گوشت ابتدا سیب زمینی‌ها را بشویید و سپس با مقداری آب در دیگچه قرار بدهید و بپزید، معمولا ٢۵ تا ٣٠ دقیقه زمان برای آب‌پز کردن سیب زمینی‌ها کافی است.

  2. وقتی سیب زمینی‌ها آب‌پز شد آب آنرا تخلیه کنید و بگذارید سرد شوند.

  3. پوست سیب زمینی‌ها را بکنید و با رنده ریز آنها را رنده کنید. پیاز را هم پوست بکنید و جداگانه رنده کنید. بعد از رنده کردن پیاز آب آنرا دور بریزید، اگر آب پیاز را داخل خمیر کتلت کنید در هنگام سرخ کردن کتلت‌ها از هم باز می شوند.

  4. حالا گوشت، سیب زمینی رنده شده و پیاز را مخلوط کنید و تخم مرغ را هم در آن بشکنید و با افزودن نمک، فلفل و زردچوبه خمیر را خوب مخلوط کنید.

  5. بعد از مخلوط کردن، ماهی تابه را روی آتش بگذارید و روغن سرخکردنی داخل آن بریزید بگذارید خوب گرم شود.

  6. حالا مقداری  از خمیر کتلت را با یک دست بردارید و به صورت یک گلوله در دست دیگرتان در آورید و بعد آنرا صاف کنید تا به صورت دایره یا بیضی‌ای در آید و با احتیاط کتلت خام را در ماهی تابه قرار بدهید. تا پر شدن تمام سطح ماهی تابه این کار را ادامه دهید و بعد مراقبت کنید تا کتلت‌ها سرخ شوند. وقتی طرف اول آنها سرخ شد یکی یکی آنها را برگردانید و بگذارید طرف دیگر آن هم سرخ شود. پس از سرخ شدن آنها را بردارید و در دیس بچینید. وقتی همه کتلت‌ها سرخ شدند با سیب زمینی سرخکرده، گوجه فرنگی و سبزیجات آب پز و خیارشور تزئین کنید.

  7. کتلت را با نان و ماست خیار یا ماست اسفناج و یا حتی ماست موسیر سرو کنید.

آموزش آشپزی
(4 ستاره از 167 رای)