دلمه بادمجان

دلمه بادمجان یکی از اصیل ترین غذاهای آذری می باشد و معمولاً برای سرو دلمه ها از سس ماست استفاده می کنند دلمه یا دلما به زبان آذری یعنی چیزی که پیچیده میشود.

1 ساعت 45 دقیقه
6 نفر
279 کالری
مواد لازم برای 6 نفر
آماده‌سازی 1 ساعت
پخت 45 دقیقه
کل زمان 1 ساعت 45 دقیقه
طرز تهیه و دستور پخت
  1. برای تهیه دلمه بادمجان ابتدا گوشت چرخکرده را با ۳ قاشق سوپخوری روغن، کمی تفت دهید تا به روغن بیفتد. سبزی دلمه ای که شامل تره، جعفری، مرزه، ترخون، شوید و پیازچه است را پاک کرده خوب بشوئید و خرد کنید و به گوشت بیافزایید و کمی هم بزنید تا با گوشت کمی سرخ شوند.

  2. پیاز سرخ شده، رب گوجه فرنگی، برنج نیم پخته، آب لیمو، نمک و فلفل را اضافه کنید و آنها را با گوشت و سبزی تفت دهید و یک فنجان آب گوجه فرنگی را به آن اضافه کنید تا دو سه جوش بزند و آماده شود.

  3. بادنجان ها را شسته و قسمت کلاهک سر آنها را با برس خوب بشویید. قسمت کلاهک دار را به صورت دایره وار با چاقو ببرید. داخل بادنجان ها را با قاشق کوچک خالی کنید، طوری که دیواره و ته آن به قطر ۲ سانتی متر باقی بماند. داخل بادنجان ها کمی آب نمک بریزید و پس از چند دقیقه آنها را در آبکش برگردانید.

  4. سپس داخل آنها را با مایع گوشتی دلمه بادمجان که آماده کرده اید پر کرده و در قابلمه مناسبی ردیف بچینید.

  5. سر بادنجان ها را هم در قابلمه قرار دهید تا بپزند. دلمه های بادمجان را با ۲ فنجان آب گوجه فرنگی و یک فنجان آبگوشت، روی حرارت ملایم قرار دهید تا خوب بپزند، ولی له نشوند. و به اندازه یک دوم فنجان سس آن باقی بماند. دلمه های بادمجان را پس از آماده شدن در دیس قرار داده، کلاهک ها را روی دلمه ها قرار دهید و آب باقی مانده را روی آنها  بریزید.

  6. دلمه بادمجان را با سس ماست سرو کنید.

 

آشپزی ایرانی
(4 ستاره از 112 رای)