آلبالو پلو

آلبالو پلو یک پلوی سنتی است و آسان تهیه میشود. شکر آلبالو پلو را بسته به ذائقه میتوانید کم یا زیاد کنید. در زمستان از آلبالوی فریز شده استفاده کنید.

3 ساعت 45 دقیقه
6 نفر
230 کالری
مواد لازم برای 6 نفر
آماده‌سازی 30 دقیقه
پخت 1 ساعت 15 دقیقه
کل زمان 3 ساعت 45 دقیقه
طرز تهیه و دستور پخت
  1. برای پخت آلبالو پلو بعد از شستن آلبالوها، هسته آنها را در آورید. سپس آلبالوها را در کاسه درداری بریزید و روی آنها شکر بپاشید و حداقل ۱۲ ساعت در یخچال قرار دهید.

  2. برنج را بشویید و همراه با مقداری نمک، حداقل به مدت ۲ ساعت خیس کنید. در این فاصله زمانی، کاسه حاوی آلبالو را از یخچال خارج کنید و یگذارید نیم ساعت بپزد، سپس آلبالو ها را در سبدی که روی کاسه دیگری قرار گرفته است بریزید و شربت آن را جدا کرده کنار بگذارید.

  3. گوشت را با پیاز رنده کرده و کمی نمک و فلفل خوب ورز دهید. گوشت ها را به شکل قلقلی یا کوفته ریزه در آورید و در یک تابه با کمی روغن سرخ کنید.

  4. کوفته قلقلی و آلبالوی پخته شده را با هم کمی در روغن تفت دهید و کنار بگذارید.

  5. خلال پسته و بادام را در آب خیس کنید، زعفران سائیده شده را در کمی آب دم کنید.

  6. قابلمه مناسبی را تا نیمه از آب پر کنید و روی شعله اجاق‌گاز قرار دهید تا آب به جوش آید. سپس برنج را در آب در حال جوش بریزید و پس از نیم‌پز شدن برنج، داخل سبد آبکش کنید.

  7. کف دیگچه مقداری روغن ریخته، نیمی از برنج را داخل دیگچه بریزید. سپس چند قاشق از آلبالو و گوشت را روی برنج بریزید و زعفران و خلال پسته و بادام نیز بریزید همینطور ادامه بدید تا برنج و مخلوط گوشت و آلبالو تمام شود روی آن زعفران و خلال پسته و بادام بریزید.

  8. نصف پیمانه آب در برنج بریزید و به مدت ۲۰ دقیقه بگذارید دم بکشد.

  9. آلبالو پلو را با گوشت مرغ و یا ماهیچه گوسفند نیز میتوانید بپزید.

  10. آلبالو پلو آماده است آنرا در دیس بکشید و سرو کنید نوش جان.

 

آموزش آشپزی
(4 ستاره از 36 رای)