طرز تهیه ته چین مرغ

ته چین مرغ

ته چین مرغ یکی از غذا های بسیار اصیل و خوشمزه است که می توانید در قابلمه یا فر به راحتی تهیه کنید و برای مهمانی آماده کنید.

2 ساعت
4 نفر
250 کالری
مواد لازم برای 4 نفر
آماده‌سازی 1 ساعت
پخت 1 ساعت
کل زمان 2 ساعت
طرز تهیه و دستور پخت

ته چین مرغ یکی از غذا های بسیار خوشمزه و محبوب ما ایرانی ها می باشد که طعم و مزه بسیار خوبی دارد و یک گزینه عالی برای مهمانی و مجالس می باشد که می توانید داخل فر و یا بدون فر به راحتی تهیه کنید. اما امروز در دیگچه طرز تهیه ته چین مرغ را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

  1. ابتدا باید مرغ را بپزید برای این کار سینه مرغ را به همراه پیاز و کمی نمک و فلفل سیاه داخل قابلمه تفت دهید و روی آن آبجوش بریزید و بگذارید تا برای ۱ ساعت خوب پخته و نرم شود سپس مرغ پخته شده را ریش ریش کنید و کمی زعفران به آن بزنید و کنار قرار دهید.

  2. برای تهیه مواد ته چین باید تخم مرغ ها را به همراه زعفران و ماست و روغن و کمی نمک داخل یک کاسه بریزید و مواد را در حد مخلوط شدن هم بزنید و در انتها گلاب را نیز اضافه کنید، بیش از حد هم زدن مواد باعث بوی زهم تخم مرغ می شود.

  3. حالا باید برنج از قبل خیس خورده را روی حرارت قرار دهید و کف روی برنج را بگیرید و زمانی که کمی پخته و زنده بود باید آبکش کنید به طوری که وقتی برنج را بین دو انگشت فشار دهید وسط آن کمی سفت تر باشد.

  4. در این مرحله باید برنج آبکش شده را با مواد ته چین مرحله دوم خوب مخلوط کنید و هم بزنید و کف قابلمه روغن ریخته و روی حرارت قرار دهید تا داغ شود سپس نیمی از برنج را بریزید داخل قابلمه بریزید و با کفگیر خوب صاف کنید و مرغ ریش شده را روی برنج ریخته و نیمی دیگر برنج را اضافه کنید و سطح ته چین را با کفگیر صاف کنید و روی حرارت کم ب مدت ۱ ساعت بگذارید تا پخته و طلایی شود و در انتها روی ته چین زرشک و خلال پسته تفت داده شده بریزید.

  5. برای پخت در فر نیز باید مواد را داخل قالب ریخته و روی آن را با فویل بپوشانید و چند سوراخ روی آن ایجاد کنید و در فر از قبل گرم شده به مدت ۴۰ دقیقه با دمای ۱۸۰ قرار دهید تا ته چین پخته شود و در انتها فویل را بردارید تا سطح آن نیز طلایی شود. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت ته چین مرغ

برنج و مواد رو کاملا فشرده کنید که موقع برگردوندن از هم‌ نپاشد.

اجازه دهید آب مرغ کامل کشیده شود تا مرغ شما خوشمزه تر شود.

اول ده دقیقه ته چین را با شعله ی متوسط قرار دهبد برنج کاملا بخار کند بعد از ده دقیقه حرارت را ملایم کنید و اجازه دهید ۴۵ تا ۱ ساعت کامل دم بکشد.

آشپزی ایرانی
(4 ستاره از 90 رای)