دستور آشپزی خورش انار بیج

خورش انار بیج یک غذای خوشمزه گیلانی است در گیلان از سبزی محلی بنام واران بو با جعفری استفاده میکنند خورش انار بیج را با پلو سرو کنید.

(4 ستاره از 102 رای)
4 ساعت
6 نفر
470 کالری
مواد لازم برای 6 نفر
آماده‌سازی 1 ساعت
پخت 3 ساعت
کل زمان 4 ساعت
دستور پخت

برای تهیه خورش انار بیج که یک غذای سنتی گیلانی است ابتدا مغز گردو را خوب بسابید تا نرم شود. سبزى های لازم که شامل تره, جعفرى, گشنیز و نعناع می باشد را پاک کنید و بشوئید، بگذارید تا آبش برود و سپس ساطورى ریز خرد نموده و با روغن تفت دهید. پیاز را در گوشت چرخ کرده, رنده کنید. نمک و فلفل را اضافه کرده با هم مخلوط نمائید, حالا با  گوشت چرخ کرده کوفته هاى کوچک قلقلی به اندازه یک گردو درست کنید و کنار بگذارید.
سپس گردوى سائیده شده را با چهار لیوان آب و کمى زردچوبه بگذارید روی حرارت ملایم بپزد تا مثل فسنجان به روغن بیفتد, پس از پخت گردو سبزى را که سرخ کرده اید اضافه نموده باز بگذارید تا بجوشد و سبزى ها پخته شود, بعد از پخت گردو و سبزی، کوفته ها را  داخل خورش که در حال جوشیدن است بگذارید حرارت را زیاد کنید تا خورش از جوش نیفتد و کوفته ها باز نشود.
رب انار و یا آب انار ترش ( به میزان نصف لیوان ) را به خورش انار بیج اضافه کنید و بگذارید روى حرارت ملایم بجوشد و هنگامى که کوفته ها پخته شد و خورش جا افتاد حال خورش انار بیج آماده است. غلظت خورش انار بیج باید مثل خورش فسنجان باشد و کم آب شود. خورش انار بیج را با برنج ایرانی سرو نمائید نوش جان.

 

انارانار بیجرب انارگردوگیلانغذای اصلی