طرز تهیه شیر برنج

شیر برنج

شیر برنج یکی از دسر های ایرانی می باشد که طعم و مزه بسیار خوبی دارد و بدون خامه به شما آموزش خواهیم داد.

3 ساعت
4 نفر
250 کالری
مواد لازم برای 4 نفر
آماده‌سازی 2 ساعت
پخت 1 ساعت
کل زمان 3 ساعت
طرز تهیه و دستور پخت

شیر برنج یکی از دسر یا آش های سنتی ایرانی می باشد که طرز تهیه بسیار ساده ی دارد و شما می توانید به راحتی این شیر برنج را در خانه برای ایام مختلف تهیه کنید. امروز در دیگچه طرز تهیه شیر برنج را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

  1. ابتدا باید برنج را از قبل خوب تمیز کنید و برای چند ساعت خیس کنید برای تهیه شیر برنج باید از برنج نیم دانه استفاده کنید ولی اگر برنج شما کامل است بعد از خیس خوردن با گوشتکوب دستی بکوبید تا له و شکسته شود.

  2. در ادامه باید برنج را به همراه نمک و شیر داخل قابلمه بریزید و در ابتدا یکم حرارت را بلا ببرید تا شیر بجوش بیاید و بعد از جوش آمدن حرارت را کم کنید و بگذارید با حرارت کم پخته و آرام آرام برنج شگفته شد.

  3. امکان دارد در حین پخت شیر تبخیر شود ولی برنج هنوز زنده باشد در این صورت دوباره به آن شیر اضافه کنید و بگذارید تا کاملا پخته شود و بعد از این که برنج کاملا پخته شد نوبت اضافه کردن شکر است.

  4. شکر و گلاب را اضافه کنید و بگذارید تا شکر حل شود و کم کم شیر برنج به غلظت برسد و در انتها عرق هل را اضافه کنید و از روی حرارت بردارید و داخل کاسه ریخته می توانید شیر برنج را به صورت گرم یا سرد سرو کنید و به دلخواه کمی عسل یا شیره انگور روی آن بریزید و میل کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت شیر برنج

می توانید ابتدا برنج را ۲ لیوان آب پخته و بعد شیر را اضافه کنید.

به دلخواه یک چوب دارچین برای عطر و بو یبشتر استفاده کنید.

می توانید به دلخواه در انتها کره یا خامه اضافه کنید.

حتما از برنج ایرانی خوب استفاده کنید، بعضی ها از برنج نیم دانه استفاده می کنند یا برنج رو زمان پخت له می کنند.

ار شیر پرچرب محلی برای خوشمزه تر شدن شیر برنج استفاده کنید.

 

آشپزی ایرانی
(5 ستاره از 500 رای)