طرز تهیه کوفته برنجی

کوفته برنجی

کوفته یکی از اصیل ترین غذاهای ایرانی است وتاریخ پخت آن بر میگرده به دوره های دور ولی با این حال یکی از غذاهای مخصوص پادشاهان ایرانی بوده.

1 ساعت 30 دقیقه
4 نفر
260 کالری
مواد لازم برای 4 نفر
آماده‌سازی 30 دقیقه
پخت 1 ساعت
کل زمان 1 ساعت 30 دقیقه
طرز تهیه و دستور پخت

کوفته برنجی یکی از انواع کوفته ها می باشد که طعم و مزه عالی دارد و به دلیل برنج اصلا وا نمی رود برای شام و نهار مناسب است. امروز در دیگچه طرز تهیه کوفته برنجی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

  1. ابتدا باید برنج را بپزید برای این کار برنج را یک ساعت قبل خیس کنید و با مقداری آب و کمی نمک و زردچوبه بگذارید تا پخته و دم بکشد بدون افزودن روغن سپس برنج پخته شده را کنار قرار دهید، لپه خیس خورده را نیز با کمی آب بگذارید تا پخته شود.

  2. در ادامه باید برنج پخته شده و لپه و گوشت و ادویه ها و سبزی مخصوص کوفته داخل یک کاسه بریزید و حالا به مهم ترین قسمت کوفته می رسیم که باید حسابی مواد را ورز دهید تا کاملا یکدست و منسجم شود.

  3. از مواد کوفته بردارید در یک دست خوب جمع و فشرده کنید، کمی داخل آن را گود کنید حالا برای داخل کوفته می توانید از گردو، زرشک و یا آلو، زرشک اگر پیاز داغ هم بریزید داخل مواد عالی می شود و مجدد مقداری از مواد رو بردارید و خوب کوفته را فشرده کنید و بهم بچسبانید این کار را خوب انجام دهید تا کوفته در زمان پخت وا نرود و بعد بهتر است برای نیم ساعت کوفته ها را در یخچال استراحت دهید.

  4. حالا یک ظرف آب روی گاز قرار دهید جوش که آمد زردچوبه و نمک و کمی روغن به همراه پیاز داغ رو داخل آن بریزید و کوفته ها را به آرومی داخلش قرار دهید و درب قابلمه را نیمه باز بگذارید و برای نیم ساعت تا ۱ ساعت با شعله کم بگذارید تا پخته شود. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت کوفته برنجی

به دلخواه می توانید به سس کمی رب نیز بزنید.

می توانید به سس کوفته آلو نیز اضافه کنید.

آب کوفته یا همان سس باید تا نیمه کوفته ها را بگیرد.

درب قابلمه را نباید کامل قرار دهید وگرنه وا می رود.

مهم ترین نکته تهیه کوفته همان ورز دادن مواد و چسبندگی است که باعث وا نرفتن کوفته می شود.

می توانید از سبزی کوفته تازه یا خشک به دلخواه استفاده کنید.

آشپزی ایرانی
(5 ستاره از 229 رای)