طرز تهیه ماهی شکم پر

ماهی شکم پر

ماهی شکم پر شمالی را می توانید به دو روش ساده داخل فر یا توستر یا در تابه سرخ کنید و برای مهمانی ها تهیه کنید.

2 ساعت 45 دقیقه
3 نفر
270 کالری
مواد لازم برای 3 نفر
آماده‌سازی 2 ساعت
پخت 45 دقیقه
کل زمان 2 ساعت 45 دقیقه
طرز تهیه و دستور پخت

ماهی شکم پر یکی از غذا های بسیار خوشمزه ایرانی می باشد که در شمال و جنوب تهیه می شود و هر دو روش بسیار متفاوت است و شما می توانید این بار به روش شمالی این غذای خوشمزه را برای شب عید تهیه کنید. امروز در دیگچه طرز تهیه ماهی شکم پر را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

  1. ابتدا باید ماهی را بشورید و داخل شکم ماهی را خارج کنید و برش بزنید می توانید زمان تهیه ماهی به فروشنده بگوید برای ماهی شکم پر می خواهید تمیز کند و به دلخواه می توانید سر ماهی را جدا کنید.

  2. پیاز را پوست بگیرید و خلالی خرد کنید و با دست خوب فشار دهید و بدن ماهی را با پیاز و ادویه های گفته شده حسابی ماساژ دهید و مدوام پیاز را با دست فشار دهید تا آب پیاز به خرد ماهی برود و بعد روی ماهی را پوشانده و برای ۲ ساعت به آن استراحت دهید تا مزه دار شود.

  3. برای تهیه مواد میانی شکم پر داخل یک تابه کمی روغن ریخته و گردو آسیاب شده ریز را کمی تفت دهید تا از خامی خارج شود و بعد سبزی معطر و سیر رنده شده و رب و کمی نمک و فلفل سیاه را اضافه کنید و کمی تفت دهید تا مواد یکدست شود و بعد از روی حرارت بردارید.

  4. در ادامه باید پیاز های که برای مرینت ماهی استفاده کردید به مواد میانی اضافه کنید و هم بزنید و شکم ماهی را با پر کنید و با خلال دندان یا نخ و سوزن فیکس کنید با چاقو چند خط عمیق روی ماهی بزنید و ماهی شکم پر را داخل سینی فر قرار دهید و با کمی کره و زعفران روی ماهی رومال کنید و در فر از قبل گرم شده به مدت ۴۵ دقیقه با دمای ۱۸۰ بگذارید تا پخته شود و برای پخت در فر نیز باید دو طرف ماهی ابتدا داخل تابه سرخ کنید و مواد میانی را بریزید و دو قاشق آب داخل تابه بریزید و زیر آن را خیلی کم کنید تا ماهی بخارپز شود. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت ماهی شکم پر شمالی

برای پخت در فر بهتر است در ۵ دقیقه انتهای گریل را روشن کنید تا ماهی طلایی شود.

شما می توانید از هر نوع ماهی که دوست دارید استفاده کنید.

به دلخواه می توانید از سبزی معطر شمالی (چوچاق، گشنیز، جعفری، خالیواش) استفاده کنید.

می توانید از ترکیب رب انار و رب آلوچه استفاده کنید.

آشپزی ایرانی
(5 ستاره از 350 رای)