طرز تهیه مسقطی

مسقطی

مسقطی شیرازی یکی از دسر های بسیار ساده و سنتی ایرانی می باشد که شفاف و خوش طعم است و برای مهمانی ها گزینه خوبی می باشد.

55 دقیقه
2 نفر
200 کالری
مواد لازم برای 2 نفر
آماده‌سازی 10 دقیقه
پخت 45 دقیقه
کل زمان 55 دقیقه
طرز تهیه و دستور پخت

مسقطی حلوایی است که جزء سوغات بعضی از شهرهای ایران مثل سیرجان و لار که سوغات اصلی این شهرستان ها و قطب تولید آن می‌باشند و همینطور شهرهای کرمان ، کازرون و بوشهر به‌شمار می‌آید. امروز در دیگچه طرز تهیه مسقطی شیرازی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

  1. ابتدا باید نشاسته را با یک لیوان آب مخلوط کنید و هم بزنید تا نشاسته به خوبی حل شود و بعد از یک صافی رد کنید تا اگر گلوله ی اضافه مانده باشد گرفته شود.

  2. نشاسته حل شده و صاف شده را داخل قابلمه بریزید و شکر و گلاب و ۵ لیوان باقی مانده آب را اضافه کنید و هم بزنید و بعد قابلمه را روی حرارت قرار دهید حالا باید برای ۴۰ دقیقه با شعله کم هم بزنید تا بوی خامی نشاسته گرفته شود و کم کم غلیظ شود.

  3. وقتی کمی غلیظ شد زعفران و جوهر لیمو را اضافه کنید و هم بزنید تا زعفران رنگ باز کند و بعد برای ۲۰ دقیقه دیگر هم بزنید و در ادامه روغن مایع و گلوگز را اضافه کنید و هم بزنید تا یکدست شود و زمانی که دوباره کمی غلیط شد باید شعله پخش کن روی حرارت قرار دهید.

  4. سپس قابلمه را روی شعله پخش کن بگذارید و نیم ساعت دم بگذارید و در انتها بادام ها را کمی تفت دهید تا بوی خامی آن از بین برود و بعد به مسقطی اضافه کنید و داخل ظرف مورد نظر بریزید و برای چند ساعت در یحچال قرار دهید تا خودش را بگیرد و بعد به اندازه دلخواه برش بزنید. نوش جان

فوت و فن های دستور تهیه مسقطی شیرازی

به جای جوهر لیمو می توانید از ۱ق م آب لیمو استفاده کنید.

گلوکز باعث کشدار شدن مسقطی می شود.

برای تهیه مسقطی باید حوصله به خرج دهید و حسابی مواد را هم بزنید تا بوی خامی نشاسته گرفته شود.

نشاسته گل تازه استفاده کنید وگرنه بوی ترشی می دهد.

آموزش آشپزی
(5 ستاره از 800 رای)