طرز تهیه خمیر جادویی

خمیر جادویی

خمیر جادویی یکی از خمیر های بسیار نرم و لطیف است که برای تهیه غذا های خمیری گزینه بسیار خوبی می باشد و راحت تهیه می شود.

2 ساعت
4 نفر
289 کالری
مواد لازم برای 4 نفر
آماده‌سازی 2 ساعت
پخت 1 دقیقه
کل زمان 2 ساعت
طرز تهیه و دستور پخت

خمیر جادویی یکی از خمیر های همه کاره می باشد که شما می توانید به راحتی در خانه تهیه کنید و غذای مورد نظر را با آن تهیه کنید. امروز در دیگچه طرز تهیه خمیر جادویی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

 

  1. ابتدا باید خمیرمایه را عمل بیاورید برای این کار شیر و خمیر مایه و شکر را داخل یک کاسه بریزید و باهم مخلوط کنید و هم بزنید و برای ۱۰ دقیقه روی خمیر بپوشانید و بگذارید تا کف کند و حجم آن دو برابر شود وقتی به این مرحله رسید می توان گفت خمیر مایه عمل آمده است و می توانید استفاده کنید ولی اگر پف نکرد یعنی خمیرمایه خراب است یا دمای شیر بالا یا کم بوده است.

  2. در ادامه داخل یک کاسه تخم مرغ و نمک و روغن مایع را باهم ترکیب کنید و هم بزنید و خمیرمایه عمل آمده را نیز اضافه کنید و هم بزنید و حالا باید شروع به اضافه کردن آرد کنید تا جایی که کم کم خمیر جمع شود.

  3. وقتی خمیر جمع شد روی سطح آردپاشی قرار دهید و برای ۱۵ دقیقه با دست یا برای ۱۰ دقیقه با دستگاه استند میکسر بزنید ورز دهید تا نرم و لطیف شود و بعد به شکل توپ در بیاورید و داخل یک کاسه چرب شده قرار دهید و روی کاسه را با نایلون یا سلفون بپوشانید و برای ۲ ساعت در دمای گرم یا محیط آشپرخانه قرار دهید تا پف کند و به اصطلاح عمل بیاید.

  4. بعد از ۲ ساعت که خمیر پف کرد با دست بگیرید و خمیر را روی سطح کار قرار دهید و به دلخواه به اندازه پیتزا یا پیراشکی برش بزنید و با خمیر کار کنید.

فوت و فن های دستور تهیه خمیر جادویی

دمای شیر باید کاملا گرم باشد ولی جوری باشه که اگه انگشت خود را داخلش فرو ببرید نسوزید، غیر از این باشه مخمر عمل نمیاید.

خمیر حتما باید توی جای گرم استراحت کنه تا ور بیاد و حجمش دو برابر شود، ممکنه یک ساعت طول بکشد یا بیشتر ولی هر چی محیط گرمتر باشه زودتر پف می کند.

وقتی پف کرد، پف آن را بگیرید و لازم نیست ورز دهید، فقط چونه کنید و بگذارید توی نایلون فریزر و تا ۳ روز می توانید توی یخچال نگه دارید.

قسمت ورز دادن خمیر خیلی مهمه حتما ده دقیقه ورز بدید و با ورز دادن چسبندگی را بگیرید و هی آرد اضافه نکنید وگرنه خمیرتون سنگین و خراب می شود،، اگر دست خود را چرب کنید و آرد بمالید کمک میکنه که کمتر به دست می چسبد.

آموزش آشپزی
(5 ستاره از 550 رای)