طرز تهیه قیمه نثار

قیمه نثار

قیمه نثار یکی از محبوب ترین غذا های سنتی ایرانی می باشد که برای استان قزوین است و با گوشت تهیه می شود.

5 ساعت 10 دقیقه
4 نفر
250 کالری
مواد لازم برای 4 نفر
آماده‌سازی 10 دقیقه
پخت 5 ساعت
کل زمان 5 ساعت 10 دقیقه
طرز تهیه و دستور پخت

قیمه نثار یکی از غذا های سنتی استان قزوین می باشد که فوق العاده در کشور محبوب است و طرز تهیه بسیار ساده ی دارد و باید تمام نکات را رعایت کنید. امروز در دیگچه طرز تهیه قیمه نثار قزوین را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

  1. ابتدا باید زعفران را دم کنید و کنار قرار دهید تا خوشرنگ شود و بعد گوشت را به صورت قیمه ی یا خورشتی خرد کنید. پیاز ها را پوست بگیرید و نگینی یا رنده ریز بزنید و داخل قابلمه مورد نظر بدون افزودن روغن کمی تفت دهید و بعد که سبک شد روغن و زردچوبه را اضافه کنید و تفت دهید تا سبک و طلایی شود.

  2. در ادامه باید گوشت را اضافه کنیدو تفت دهید تا رنگ گوشت تغییر کند سپس کمی فلفل سیاه و زردچوبه و چوب دارچین اضافه کنید و روی مواد ۳ لیوان آب جوش بریزید و بگذارید تا ۳ ساعت با شعله کم پخته شود نرم شود یا می توانید برای سهولت از زودپز استفاده کنید.

  3. وقتی گوشت نرم شد باید رب را داخل یک تابه با کمی روغن تفت دهید تا بوی خامی رب از بین برود و بعد رب را به گوشت اضافه کنید و بگذارید تا خورشت جا افتاده شود و چوب دارچین را از خورشت جدا کنید.

  4. زرشک از قبل خیس خورده را با کمی کره و شکر تفت دهید و بعد خلال پسته و بادام را که از قبل با کمی گلاب خیس کردید به همراه زرشک تفت دهید، خلال پرتقال را حتما باید سه بار بجوشانید و آب سرد بگیرید تا تلخی آن گرفته شود و بعد به همراه خلال ها یک تفت دهید و کمی زعفران اضافه کنید.

  5. در ادامه برای عطر و طعم خورشت باید زعفران و گلاب و عرق هل را نیز به گوشت اضافه کنید و مجدد برای ۲۰ دقیقه دیگر زمان دهید تا مزه ها به خورد هم برود و بعد در انتها نمک را تنظیم کنید و می توانید به دلخواه کمی رب لیمو عمانی یا آب لیموترش به خورش بزنید و غذا را سرو کنید.

  6. برای سرو این غذا باید یک لایه برنج داخل دیس بکشید و کمی از خورشت و مجدد برنج و مخلوط زرشک را روی آن بریزید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت قیمه نثار

این خورشت باید کم آب باشد و آب اضافی نداشته باشد.

زعفران را در چند مرحله اضافه کنید تا عطر و بو حفظ شود.

پودر دارچین رنگ خورش را تیره می کند.

می توانید از ادویه مخصوص قیمه نثار استفاده کنید.

برای لعاب بهتر خورشت بهتر است پیاز را به صورت رنده اضافه کنید.

آشپزی ایرانی
(5 ستاره از 250 رای)