طرز تهیه مربای بالنگ

مربای بالنگ

اگر می خواهید یک مربای حرفه ای و خوشمزه تهیه کنید که اصلا تلخی نداشته باشد این مربای بالنگ خوشمزه را آماده کنید.

40 دقیقه
4 نفر
180 کالری
مواد لازم برای 4 نفر
آماده‌سازی 10 دقیقه
پخت 30 دقیقه
کل زمان 40 دقیقه
طرز تهیه و دستور پخت

مربای بالنگ یکی از مربا های بسیار خوشمزه و مقوی می باشد که تا پایان فصل بهمن فرصت دارید این مربای فوق العاده را تهیه کنید و از طعم بی نظیر آن لذت ببرید. امروز در دیگچه طرز تهیه مربای بالنگ را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

  1.  ابتدا بالنگ ها را بشورید و پوست روی آن ها را بصورت نازک با چاقو بگیرید و وسط آن ها را خالی و نصف کنید و به هر مدلی که تمایل داریم آن ها را روی تخته آشپزخانه خرد کنید.
    البته می توانیم از قالب ها نیز برای زیباتر شدن مربا بالنگ استفاده کنید .بعد بالنگ ها را در ظرفی بریزید و روی آن ها آب سرد می ریزیم تا به مدت ۱۰ دقیقه در آب بمانند و بعد در آبکشی می ریزیم و اجازه می دهیم تا آب اضافه آن ها خارج شود.

  2. بلافاصله در قابلمه ای آب می ریزیم و روی حرارت زیاد قرار می دهید تا زودتر آب به جوش بیاید.پس از جوش آمدن آب بالنگ ها را در آب در حال جوش می ریزید تا ۱ دقیقه در آب بماند و پس از ۱ دقیقه از آب بیرون بیاورید و در آب سرد بریزید، این کار را ۴ مرتبه تکرار کنید تا تلخی بالنگ ها از بین برود.در مرتبه ۴ که این کار را تکرار می کنیم اجازه می دهیم بالنگ ها به مدت ۱۵ دقیقه در آب در حال جوش بماند تا نرم شود و سپس در آب سرد بالنگ ها را بریزید.

  3. بعد در آبکش بریزید تا آب اضافه آن ها خارج شود. سپس در قابلمه ای ۳ لیوان آب بریزید و روی حرارت زیاد قرار دهید تا زودتر به جوش بیاید و شکر را کم کم اضافه کنید و با قاشق هم بزنید تا در آب حل شودو اجازه دهید تا شربت به غلظت برسد (دقت کنید شربت سرد شود غلیظ تر می شود) و از روی حرارت قابلمه را بر می دارید و بگذارید تا شربت خنک شود.سپس بالنگ ها را به شربت اضافه کنید.

  4.  قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید تا شربت به جوش بیاید و بالنگ ها در شربت به مدت ۱۵ دقیقه مزه دار شود و در آخر زمانی که شربت به غلظت مطلوب رسید آبلیمو را اضافه می کنید و ۱ دقیقه بعد قابلمه مربا را از روی حرارت بردارید. توجه داشته باشید که آبلیمو را برای جلوگیری از شکرک و کپک زدن مربا اضافه کنید. در ادامه اجازه دهید تا مربا بالنگ خنک شود و بعد در شیشه می ریزیم و درب آن را محکم ببندید و در یخچال نگهداری می کنید.نوش جان

فوت و فن های دستور تهیه مربای بالنگ

حتما چند بار بجوشانید تا تلخی بالنگ گرفته شود.

از آبلیمو تازه استفاده کنید آبلیمو صنعتی برای تهیه مربا ها مناسب نیست.

آموزش آشپزی
(5 ستاره از 550 رای)