کاپ کیک شکلاتی

کاپ کیک شکلاتی

کاپ کیک شکلاتی یکی از شیرینی های بسیار خوشمزه و ساده است که می توانید در فر یا قابلمه به راحتی تهیه کنید.

45 دقیقه
10 نفر
120 کالری
مواد لازم برای 10 نفر
آماده‌سازی 10 دقیقه
پخت 35 دقیقه
کل زمان 45 دقیقه
طرز تهیه و دستور پخت

کاپ کیک شکلاتی یکی از انواع کاپ کیک ها می باشد که می توانید به راحتی در قالب مافین یا کپسول های مقوایی تهیه کنید و برای مهمانی و پذیرایی از این کاپ کیک خوشمزه و اسفنجی استفاده کنید. امروز در دیگچه طرز تهیه کاپ کیک شکلاتی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

  1. ابتدا همه مواد را در دمای محیط قرار دهید تا هم دمای محیط شود و بعد به کمک یک پیمانه شیرینی پزی یا لیوان دسته دار فرانسوی مواد را اندازه گیری کنید. سپس مواد خشک مثل آرد و پودر کاکائو و بیکینگ پودر را باهم مخلوط و سه بار الک کنید سبک شود.

  2. در ادامه تخم مرغ و وانیل و شکر را داخل یک کاسه بریزید و با همزن برقی هم بزنید و در حین هم زدن دورگیری کنید تا بوی زهم تخم مرغ از بین برود و حتما باید تخم مرغ کرمی و پفکی شود و بعد از این که حسابی مخلوط شد روغن و شیر را اضافه کنید و هم بزنید تا مواد یکدست شود.

  3. در ادامه مواد خشک الک شده را به تدریج به مواد اضافه کنید و با لیسک هم بزنید تا یکدست شود و گلوله های آرد باز شود. کپسول مقوایی را داخل سینی فر قرار دهید و یا می توانید کپسول کاغذی را در قالب مافین قرار دهید.

  4. حالا مخلوط تهیه شده را داخل پارچ بریزید و داخل قالب ها را به طوری پر کنید که ۲/۳ قالب پر شود  و بعد به دلخواه شکلات چیپسی روی کاپ کیک ها بریزید و بعد سینی را داخل فر از قبل گرم شده به مدت ۳۰ الی ۳۵ دقیقه با دمای ۱۸۰ قرار دهید تا پخته و پف کند.

  5. برای پخت بدون فر مواد را داخل لیوان های چینی چرب شده بریزید و یک قابلمه را با کمی آب روی حرارت قرار دهید تا برای ۱۵ دقیقه داغ شود و بعد لیوان ها را داخل آب قرار دهید به طوری که ۲/۳ لیوان داخل آب باشد و بعد روی درب قابلمه دمکنی قرار دهید و بگذاید برای ۳۰ دقیقه پخته شود و بعد از پخت برای ۳۰ دقیقه درب قابلمه را باز نکنید سپس از لیوان خارج کنید.

فوت و فن های دستور پخت کاپ کیک شکلاتی

مواد کیک خنک یا سرد نباشد و باید هم دمای محیط باشد.

این مقدار مواد به شما ۱۰ عدد کاپ کیک می دهد و اگر قالب شما کوچیک باشد ممکن تا ۱۲ کاپ کیک داشته باشید.

دما برای پخت در توستر ۱۶۰ درجه می باشد.

قالب را بیش از اندازه پر نکنید وگرنه کیک بعد از پخت از قالب بیرون می ریزید.

آموزش آشپزی
(5 ستاره از 330 رای)