طرز تهیه کلم پلو

کلم پلو

کلم پلو یکی از غذا های بسیار خوشمزه و اصیل ایرانی می باشد که می توانید به روش تهرانی در این پست آن را یاد بگیرید.

55 دقیقه
4 نفر
250 کالری
مواد لازم برای 4 نفر
آماده‌سازی 15 دقیقه
پخت 40 دقیقه
کل زمان 55 دقیقه
طرز تهیه و دستور پخت

کلم پلو یکی از غذا های بسیار خوشمزه است که شما می توانید با مرغ یا گوشت تهیه کنید ولی استفاده از گوشت قلقلی هم راحت و هم مجلسی می باشد. امروز در دیگچه طرز تهیه کلم پلو با گوشت قلقلی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

 

  1. ابتدا باید کلم را خرد کنید، نیازی نیست خیلی ریز کنید زیرا باید در برنج مشخص باشد و بعد از خرد کردن داخل یک آبکش بریزید خوب بشورید و کنار قرار دهید تا آب اضافه آن خارج شود.

  2. در ادامه باید گوشت قلقلی را آماده کنید برای این کار یکی از پیاز ها را پوست بگیرید و رنده ریز بزنید و آب پیاز را بگیرید و با گوشت چرخ کرده مخلوط کنید و بعد کمی نمک و فلفل سیاه و زردچوبه و آردنخودچی و کمی زعفران را اضافه کنید و مواد را خوب ورز دهید تا منسجم شود و بعد از مواد به اندازه یک فندق بردارید و در دست گرد کنید و داخل یک تابه کمی روغن ریخته و بگذارید تا طلایی و سرخ شود.

  3. گوشت که کامل سرخ شد از تابه خارج کنید و ۲ تا پیاز باقی مانده را پوست بگیرید و نگینی یا خلالی ریز خرد کنید و داخل همان تابه تفت دهید تا سبک شود و بعد به آن نمک و فلفل سیاه و زردچوبه را اضافه کنید و کمی آب اضافه کنید و کمی تفت دهید تا کاراملی شود.

  4. در ادامه باید کلم خرد شده را با پیاز تفت دهید و درب تابه را قرار دهید تا کلم نرم شود و برای ۱۰ دقیقه صبر کنید و بعد ۱ ق غذا خوری رب اضافه کنید و تفت دهید تا بوی خامی رب از بین برود و بعد برای طعم بهتر گرفتن بوی زهم کلم سرکه یا آبلیمو را به همراه کمی زعفران اضافه کنید و در انتها قلقلی ها را نیز به کلم اضافه کنید مایه کلم پلو آماده است.

  5. برنج خیس خورده را روی حرارت قرار دهید و کمی زنده آبکش کنید و بعد کف قابلمه ته دیگ دلخواه قرار دهید و نیمی از برنج را اضافه کنید و بعد نیمی از مایه کلم پلو و برای خوشمزه تر شدن آن گرد لیمو بپاشید و مابقی برنج و مایه کلم و بعد کلم پلو را برای ۴۰ دقیقه دم بگذارید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت کلم پلو

حتما باید از آبلیمو یا سرکه برای طعم دار کردن کلم استفاده کنید.

آردنخودچی باعث انسجام مواد می شود.

می توانید مقدار کلم را به دلخواه کم و زیاد کنید.

آشپزی ایرانی
(5 ستاره از 550 رای)