طرز تهیه باسلوق

باسلوق

باسلوق گردویی یکی از دسر های بسیار خوشمزه و جذاب برای مهمانی و شب یلدا می باشد که با نشاسته گل تهیه می شود.

55 دقیقه
6 نفر
150 کالری
مواد لازم برای 6 نفر
آماده‌سازی 10 دقیقه
پخت 45 دقیقه
کل زمان 55 دقیقه
طرز تهیه و دستور پخت

باسلوق یکی از دسر های بسیار خوشمزه و ساده است که با نشاسته گل تهیه می شود و طعم و مزه بسیار خوبی دارد و برای مهمانی ها بخصوص شب یلدا گزینه بسیار خوبی می باشد. امروز در دیگجه طرز تهیه باسلوق را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

  1. ابتدا باید نشاسته گل را داخل یک کاسه بریزید و با آب بریزید و هم بزنید تا نشاسته داخل آب باز شود و از یک صافی رد کنید تا اگر گلوله اضافه دارد گرفته شود سپس داخل قابلمه بریزید و به آن ژلاتین و شکر و گلوکز را اضافه کنید و روی حرارت ملایم قرار دهید و هم بزنید تا بوی خامی نشاسته گرفته شود.

  2. در ادامه باید در این مرحله صبور باشید روی حرارت هم بزنید و بعد از ۲۰ دقیقه که هم زدید نصف گلاب را اضافه کنیدو هم بزنید و اواخر کار بقیه گلاب را اضافه کنید تا خامی نشاسته گرفته شود و مواد حالت کشسانی و سفتی پیدا کند و زمانی که به این مرحله رسید باید کره را اضافه کنید.

  3. افزودن کره باعث می شود باسلوق شفاف تر شود و از دور قابلمه جدا می شود و در این مرحله می توانید به دلخواه وانیل یا پودر هل اضافه کنید بعد خاموش کنید و ۵ دقیقه بگذارید بماند تا کمی از داغی بیفند.

  4. تو قیف داخل کاسه ای پودر نارگیل بریزید و داخلش حفره ایجاد کنید و یک عدد گردو بزارید و بعد مواد باسلوق را روش پایپ کنید بزارید ۵ دقیقه بماند بعداز ظرف خارج کنید و شکل بدید حتما ۱ روز استراحت بدید بعد سرو کنید.

فوت و فن های دستور تهیه باسلوق

اگر شعله زیاد باشد نشاسته زود پخته می شودو بوی خامی نشاسته داخل باسلوق باقی می ماند.و

حتما باید ۴۵ دقیقه مواد را روی حرارت تفت دهید تا نشاسته به خوبی پخته شود.

افزودن ژلانین باعث می شود که باسلوق سفت تر باشد.

بجای کره می توانید از روغن مایع استفاده کنید.

اگر می خواهید باسلوق شما کم شیرین باشد مقدار شکر را کمتر بریزید ولی این مقدار شیرینی متعادلی می دهد.

از نشاسته گل تازه استفاده کنید.

آموزش آشپزی
(5 ستاره از 250 رای)