طرز تهیه اش دوغ اردبیلی

آش دوغ اردبیلی

اگر می خواهید یک آش فوق العاده خوشمزه و ساده به روش سرعین یا اردبیلی تهیه کنید حتما این رسپی را دنبال کنید.

3 ساعت
7 نفر
250 کالری
مواد لازم برای 7 نفر
آماده‌سازی 2 ساعت
پخت 1 ساعت
کل زمان 3 ساعت
طرز تهیه و دستور پخت

آش دوغ یکی از آش های اصیل ایرانی می باشد که در هر شهر با روش خودش تهیه می شود ولی آش دوغ سرعین یا اردبیلی بسیار محبوب می باشد زیرا خیلی راحت تهیه می شود. امروز در دیگچه طرز تهیه آش دوغ اردبیلی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

  1. ابتدا باید نخود را از شب قبل خیس کنید و چندین بار آب آن را عوض کنید تا علاوه بر گرفتن نفخ راحت تر نیز پخته می شود. سپس به همراه آب بگذارید تا پخته شود و آبکش کنید. برنح را نیز خوب بشورید و برای ۱ ساعت خیس کنید.

  2. در ادامه باید تخم مرغ را داخل قابلمه مورد نظر بشکنید و بعد برنج و سیر های رنده شده را اضافه کنید و خوب هم بزنید تا مواد باهم ترکیب شود دقت کنید اصلا طعم و مزه تخم مرغ در آش مشخص نمی شود.

  3. در ادامه باید دوغ ترش را به مواد اضافه کنید و هم بزنید و در انتها آرد برنج را اضافه کنید و قابلمه را روی حرارت قرار دهید و به مهم ترین مرحله پخت این آش می رسیم یعنی باید مداوم هم بزنید تا بجوش بیاید اگر ول کنید ممکن است دوغ بریده شود و بعد نخود پخته شده را اضافه کنید و هم بزنید.

  4. در ادامه سبزی آش را نیز خرد کنید و به آش اضافه کنید و بعد از این که برنج شگفته و آش کم کم غلیظ شد از روی حرارت بردارید. کمی نعنا را با روغن تفت دهید تا و در انتها روی آش بریزید و سرو کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت آش دوغ

تا زمانی که دوغ به جوش بیاید باید مواد را هم بزنید وگرنه دوغ بریده می شود.

می توانید به دلخواه گوشت قلقلی تهیه کنید و روی آش قرار دهید.

هرچند گاهی هم بزنید تا ته نگیرد.

بهتر است از برنج نیم دانه استفاده کنید ولی اگر از برنج کامل می خواهید استفاده کنید بعد از خیس کردن با گوشتکوب خوب بکوبید تا خرد شود.

اگر از برگ سیر تازه در سبزی استفاده می کنید می توانید سیر را حذف کنید.

اگر نعنا را با شعله زیاد تفت دهید ممکن است بسوزد و تلخ شود پس حتما روی شعله ملایم تفت دهید و می توانید ۱ ق از مقدار نعنا را داخل آش نیز بریزید.

آشپزی ایرانی
(5 ستاره از 360 رای)