طرز تهیه عدسی

عدسی

عدسی یکی از غذا های بسیار خوشمزه و ساده است که می توانید برای صبحانه و عصرانه سرو کنید و روش خانگی آن بسیار سالم و مقوی است.

2 ساعت
2 نفر
220 کالری
مواد لازم برای 2 نفر
آماده‌سازی 1 ساعت
پخت 1 ساعت
کل زمان 2 ساعت
طرز تهیه و دستور پخت

عدسی یکی از غذا های بسیار محبوب بین ما ایرانی ها می باشد که طعم و مزه بسیار خوبی دارد و شما می توانید برای صبحانه مخصوصا به همراه نان تازه سرو کنید. عدسی خانگی نیازمند یک سری فوت و فن مخصوص دارد که در این پست می توانید مشاهده کنید. امروز در دیگچه طرز تهیه عدسی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

 

  1. برای تهیه عدسی بهتر است از عدسی ریز استفاده کنید و برای ۱ الی ۲ ساعت خیس کنید بهتر می باشد ولی اگر عجله دارید می توانید بدون خیس کردن نیز عدسی را تهیه کنید. خیس کردن عدسی باعث پخت بهتر و گرفتن نفخ آن می شود.

  2. در ادامه باید عدس را داخل قابلمه بریزید و یک عدد عصاره مرغ یا گوشت به دلخواه پودر کنید و اضافه کنید و بعد سیب زمینی را پوست بگیرید و از وسط به دو نیم کنید و زیره را اضافه کنید تا نفخ عدس گرفته شود و بعد درب قابلمه را قرار دهید و بگذارید تا حسابی عدس و سیب زمینی پخته شود.

  3. وقتی عدسی در حال پخت است باید پیاز داغ را آماده کنید برای این کار پیاز ها را پوست بگیرید و نگینی ریز یا خلالی ریز خرد کنید و داخل تابه بریزید و کمی تفت دهید تا آب اضافه کشیده شود و بعد روغن را اضافه کنید و تفت دهید تا تغییر رنگ دهید و بعد ادویه های گفته شده را اضافه کنید تا عطر آن آزاد شود و بعد رب را به دلخواه اضافه کنید و کمی تفت دهید و بعد کمی کره بزنید.

  4. وقتی سیب زمینی پخته شده به همراه کمی عدس پخته شده داخل کاسه بریزید و با مشر یا گوشتکوب دستی یا برقی بزنید تا کاملا له و پوره شود و بعد به مخلوط پیاز داغ اضافه کنید و خوب ترکیب کنید.

  5. در ادامه ترکیب پیاز و سیب زمینی له شده را به عدسی اضافه کنید و هم بزنید و برای ۱۵ دقیقه دیگر زمان دهید تا جا افتاده شود و بعد در انتها با پیازداغ و گلپر و لیموترش را اضافه کنید و سرو کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت عدسی

اگر دوست دارید می توایند چند قاشق بلغور اضافه کنید تا طعم بهتری به عدسی بدهد.

اگر آب قلم یا گوشت دارید بجای عصاره استفاده کنید.

هرچقدر پیاز این عدسی بیشتر باشد خوشمزه تر می شود.

 

آشپزی ایرانی
(5 ستاره از 200 رای)