خورش قیمه

خورش قیمه

خورش قیمه با سیب زمینی سرخ کرده از غذاهای سنتی ایرانی است که با پلو سرو می شود از چیپس خلالی می توان به جای سیب زمینی سرخ کرده در خورش قیمه استفاده کرد.

2 ساعت 30 دقیقه
8 نفر
400 کالری
مواد لازم برای 8 نفر
آماده‌سازی 15 دقیقه
پخت 2 ساعت 15 دقیقه
کل زمان 2 ساعت 30 دقیقه
طرز تهیه و دستور پخت
  1. ابتدا لپه را پاک کرده و در کاسه‌ای ریخته و خوب بشویید، سپس آن را در سبدی آبکشی کنید. گوشت را نیز بشویید و در سبدی بریزید تا آب اضافی آن خارج شود. پس از آن، پیاز را پوست کنده و به‌صورت خلالی خرد کنید. لیمو عمانی‌ها را شسته و در کاسه‌ای حاوی آب جوش کمی خیس کنید.

  2. داخل دیگچه مقداری روغن بریزید و روی شعله اجاق گاز قرار دهید تا داغ شود. حالا پیاز خردشده را در روغن به اندازه‌ای تفت دهید تا رنگ آن طلایی شود. در حین سرخ‌شدن پیاز، یک قاشق چای‌خوری زردچوبه را اضافه کنید و هم بزنید.

  3. تکه‌های گوشت را به پیازداغ اضافه کنید و روی حرارت مرتب هم‌بزنید تا گوشت تفت داده شود، سپس لپه را اضافه کرده و به هم‌زدن ادامه دهید. در این زمان مقداری نمک هم اضافه کنید.

  4. بعد از حدود ۳ تا ۴ دقیقه، از تفت‌دادن گوشت و پیاز و لپه، حدود ۲ پیمانه آب جوشیده به مخلوط اضافه کنید و بگذارید روی حرارت کم اجاق‌ گاز بپزد. بعد از اینکه مواد چند جوش زد، پودر زعفران که قبلا در مقداری آب جوش حل کرده بودید را به مواد اضافه کنید.

  5. لیمو عمانی ها را به وسیله چنگال سوراخ کنید و در خورش قیمه بریزید. حالا حدود ۲ ساعت صبر کنید تا خورش روی حرارت ملایم اجاق‌ گاز بپزد. در این فاصله، سیب‌زمینی‌ها را هم پوست کنده و پس از خلالی‌کردن در روغن سرخ کنید.

  6. در یک ظرف فلزی جداگانه، رب گوجه فرنگی را در کمی روغن تفت داده، سپس به خورش قیمه اضافه کنید. به این صورت رب، رنگ بهتری در غذا ایجاد می‌کند. رب گوجه‌فرنگی، پخت لپه و گوشت را به تاخیر می‌اندازد، آن را در مراحل آخر اضافه کنید بعد از حدود یک ربع، پودر دارچین را بیفزایید.

  7. دارچین را نیز در مراحل پایانی پخت خورش قیمه اضافه کنید زیرا افزودن آن در مرحله اول پخت، باعث تیره‌شدن رنگ خورش می‌شود. خورش قیمه را در ظرف موردنظر بریزید و با سیب‌زمینی سرخ کرده تزئین و با پلو سرو کنید.

آشپزی ایرانی
(5 ستاره از 144 رای)