طرز تهیه خمیر پیتزا

خمیر پیتزا

خمیر پیتزا یکی از خمیر های بسیار پرکاربرد است که می توانید برای تهیه هر نوع پیتزایی که دوست دارید از آن استفاده کنید.

1 ساعت 20 دقیقه
4 نفر
160 کالری
مواد لازم برای 4 نفر
آماده‌سازی 1 ساعت
پخت 20 دقیقه
کل زمان 1 ساعت 20 دقیقه
طرز تهیه و دستور پخت

خمیر پیتزا خانگی بسیار راحت و آسان تهیه می شود به شرطی که همه نکات را رعایت کنید و از خمیرمایه تازه استفاده کنید زیرا هرچقدر خمیرمایه شما کهنه باشد امکان این که خمیر عمل نیاید بسیار بالا می باشد. امروز در دیگچه طرز تهیه خمیر پیتزا را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

  1. آب ولرم + خمیر مایه فوری + شکر را باهم مخلوط کنید و روی ظرف را بپوشونید و ۱۰ دقیقه صبر کنید تا خمیر مایه عمل بیاد و پف کند. گرمی آب باید در حدی باشه که انگشتتون رو چند ثانیه داخل آب نگهدارید نسوزه، اگر آب خیلی داغ باشه خمیر بوی ترش میگیرد و اگر آب خیلی خنک باشد مایه عمل نمیاد.

  2. داخل کاسه ای تخم مرغ و نمک و روغن را باهم مخلوط کنید. مایه عمل اومده را اضافه کنید. آرد رو در ۲ مرحله اضافه کنید و هم بزنید تا خمیر جمع شود. خمیر را برای ۱۰ دقیقه ورز دهید. آرد شاید ۱-۲ قاشق کمتر یا بیشتر استفاده بشه(باید در نهایت خمیر لطیف و نچسبی داشته باشید).

  3. روی خمیر را بپوشونید و ۱ ساعت در محیط آشپزخانه استراحت دهید. بعد از ۱ ساعت خمیر و داخل ظرف مخصوص پیتزا با ضخامت ۳-۴ میل پهن کنید. روی خمیر  چنگال بزنید و روشو بپوشونید و ۱۰ دقیقه دیگه استراحت دهید.

  4. خمیر را برای ۵ دقیقه داخل فر از قبل گرم شده با دمای ۱۸۰ درجه قرار بدین تا خمیر کمی خودشو بگیره و بعد خارج کنید. روی خمیر سس کچاب بزنید ، روی سس کمی پنیر پیتزا ، به ترتیب گوشت و قارچ ، مجدد یه لایه پنیر ، ژامبون خرد شده و در نهایت پنیر فراوون بریزید. داخل فر ۲۰۰ درجه به مدت ۱۵ الی ۲۰ دقیقه قرار دهید. در نهایت گریل را روشن کنید تا روی پیتزا طلایی شود.

فوت و فن های دستور پخت خمیر پیتزا

بهتر است از آرد سفید استفاده کنید و کم کم اضافه کنید زیرا آب خور آرد ها باهم متفاوت است.

برای پخت پیتزا بهتر است یک کاسه آب داخل فر قرار دهید.

زمان لازم برای به عمل اومدن خمیرمایه ده دقیقه است.

بهتر است بعد از چانه گرفتن دوباره نیم ساعت به خمیر استراحت دهید و بعد باز کنید.

بجای روغن مایع می توانید از روغن زیتون استفاده کنید.

می توانید خمیر را در فر خاموش قرار دهید تا عمل بیاید.

آشپزی خارجی
(5 ستاره از 700 رای)