طرز تهیه آش ترخینه

آش ترخینه

آش ترخینه یکی از آش های شهر کرمانشاه می باشد که با ترخینه خشک تهیه می شود و خیلی مقوی و ساده است.

13 ساعت
6 نفر
250 کالری
مواد لازم برای 6 نفر
آماده‌سازی 12 ساعت
پخت 1 ساعت
کل زمان 13 ساعت
طرز تهیه و دستور پخت

آش ترخینه یکی از آش های بسیار خوشمزه و ساده می باشد که با ترخینه خشک تهیه می شود و شما می توانید با حبوبات مختلف این آش مقوی را برای زمستان تهیه کنید زیرا ترخینه از پخت بلغور گندم پخته شده با دوغ تهیه می شود. امروز دیگچه طرز تهیه آش ترخینه را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

  1. ابتدا باید ترخینه را خیس کنید برای این کار ترخینه های خشک را داخل یک کاسه بریزید و به آن دوغ اضافه کنید و برای چند ساعت کنار قرار دهید تا ترخینه ها نرم شود می توانید این آش را با آب نیز تهیه کنید ولی با دوغ طعم فوق العاده ی پیدا می کند. حبوبات را به غیر از عدس از ۱۲ ساعت قبل حتما خیس کنید تا نفخ آن گرفته شود و راحت تر پخته شود.

  2. حالا باید حبوبات را بپزید می توانید نخود و لوبیا را باهم بپزید یا به صورت جداگانه بپزید و آبکش کنید و عدس را نیم ساعت خیس کنید و جدا بپزید زیرا عدس خیلی زود پخته می شود.

  3. ترخینه های خیس خورده را به همراه دوغ آن داخل قابلمه بریزید و کمی آب نیز اضافه کنید و هم بزنید به قدری که دوغ جوش بیاید اینجوری باعث می شود دوغ نبرد. داخل یک تابه کمی روغن ریخته و پیاز داغ را به همراه پوره سیر و ادویه های گفته شده کمی تفت دهید تا سبک شوددر انتها نعنا را نیز اضافه کنید و چند ثانیه تفت دهید و از روی حرارت بردارید.

  4. حالا نخود و لوبیا و عدس پخته شده را به همراه پیاز داغ و نعنا داغ مرحله قبل به آش اضافه کنید و هم بزنید و حالا سبزی آش را اضافه کنید و کمی نمک اضافه کنید و هم بزنید و برای نیم ساعت زمان دهید تا آش جا افتاده شود و بعد به همراه پیاز داغ و نعنا داغ سرو کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت آش ترخینه

ترخینه از مخلوط گندم خرد شده و گاهی اوقات سبزی محلی می باشد که با دوغ خیس می خورد و با مشت تهیه می شود و روی پشت بام ها خشک می شود شما می توانید ترخینه را از عطاری ها تهیه کنید.

می توانید بجای دوغ از آب استفاده کنید در این صورت نیاز به هم زدن نیست.

نعنا را زیاد تفت ندهید وگرنه تلخ می شود.

آشپزی ایرانی
(5 ستاره از 222 رای)