باقلوا

مردم قزوین در عید نوروز از مهمانان خود با باقلوا و شیرینی های سنتی پذیرایی می کنند و باقلوای قزوین یکی از سوغاتی های بسیار محبوب و خوشمزه شهر قزوین است.

3 ساعت 5 دقیقه
4 نفر
419 کالری
مواد لازم برای 4 نفر
آماده‌سازی 30 دقیقه
پخت 35 دقیقه
کل زمان 3 ساعت 5 دقیقه
طرز تهیه و دستور پخت
  1. برای تهیه باقلوا قزوین ابتدا مواد لازم برای تهیه شربت باقلوا را با هم مخلوط کرده و روی حرارت ملایم قرار دهید تا شربت باقلوا قوام بیاید.

  2. سپس پودرقند و هل را مخلوط کرده و نیمی از پودر بادام را با زعفران مخلوط کنید. پودر قند مخلوط شده با هل را با پودر پسته، پودر بادام سفید و پودر بادام که قبلا با زعفران مخلوط کرده اید مخلوط کنید.

  3. آب گرم و روغن جامد و گلاب را مخلوط کرده و آرد الک شده را کم کم اضافه کرده و خمیر را ورز دهید تا نرم و لطیف شود سپس در کیسه فریزری گذاشته و حدود دو ساعت در دمای محیط بگذارید بماند.

  4. فر را با حرارت ۱۷۵ درجه سانتیگراد روشن کنید تا گرم شود.

  5. خمیر را به دو قسمت مساوی تقسیم نمائید و با وردنه باز کنید تا به صورت خمیر کاملا نازک در بیاید.

  6. تابه پخت باقلوا را با کمی روغن مایع چرب کرده و خمیر نازک را کف تابه بیاندازید و قند و پودر بادام زعفرانی را روی خمیر ریخته و آن را با گوشت کوب خوب بکوبید تا سطح آن کاملا صاف شود. سپس روی آن قند و پودر بادام سفید را ریخته و خوب بکوبید و روی آن قند و پودر پسته را بریزید و مجددا خوب بکوبید، برای اینکه لایه ها از هم جدا نشوند باید مواد داخل باقلوا را بعد از پهن کردن خوب بکوبید. روی پودر پسته را با گلاب مرطوب کرده و خمیر نازک را که آماده کرده بودید روی آن پهن کنید.

  7. با پشت چاقو خمیر روی باقلوا را به شکل لوزی برش بزنید. باقلوا را حدود ۳۵ دقیقه داخل فر گذاشته تا طلایی شود. باقلوا را از فر در آورده و روی آن شربت قوام آورده و سرد شده است را بریزید حتما باید شربت سرد شده باشد تا باقلوا خمیر نشود. بعد از اینکه باقلوا کاملا سرد شد آن را به شکل لوزی برش دهید و روی باقلواها را با خلال پسته تزئین کنید.

این باقلوا در شهر قزوین و برای ایام نوروز در خانه پخته می شود. باقلوا آماده است نوش جان.

شیرینی
(4 ستاره از 139 رای)