طرز تهیه دونات

طرز تهیه دونات

دونات یکی از محبوب ترین شیرینی ها دنیا می باشد که می توانید با رویه شکلاتی یا شکری میل کنید.

2 ساعت 30 دقیقه
6 نفر
300 کالری
مواد لازم برای 6 نفر
آماده‌سازی 2 ساعت
پخت 30 دقیقه
کل زمان 2 ساعت 30 دقیقه
طرز تهیه و دستور پخت

دونات یکی از شیرینی های بسیار پر طرفدار و خوشمزه است که شما می توانید خیلی راحت با چند قلم مواد ساده و در دسترس در خانه تهیه کنید. امروز در دیگچه طرز تهیه دونات خانگی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

  1. ابتدا باید خمیرمایه را عمل بیاورید برای این کار شیر گرم شده با دمای ۵۰ درجه را با خمیر مایه و ۱ ق غذا خوری از شکر دستور مخلوط کنید و برای ۱۰ دقیقه در دمای محیط قرار دهید تا عمل بیاید و کف کند.

  2. در ظرفی دیگر تخم مرغ را به همراه ۳ ق غذا خوری شکر و وانیل خوب هم بزنید تا مخلوط شود و بعد کره ذوب شده را اضافه کنید و هم بزنید سپس نوبت اضافه کردن خمیرمایه عمل آمده را اضافه کنید و هم بزنید.

  3. حالا باید کم کم آرد اضافه کنید و تا خمیر چسبنده ی بدست بیاید سپس خمیر را روی سطح آرد پاشی شده قرار دهید و با ورز دادن چسبندگی خمیر را بگیرید حداقل باید برای ۱۰ دقیقه خمیر را ورز دهید تا نرم لطیف شود و ممکن است با توجه به نوع آردی که استفاده می کنید میزان آن کم و زیاد شود، سپس خمیر را چانه کنید و در ظرف چرب شده قرار دهید و برای ۱ الی ۲ ساعت در دمای محیط قرار دهید تا پف کند و عمل بیاید.

  4. بعد از زمان استراحت باید خمیر را با دست مجدد ورز دهید و روی میز کار قرار دهید و به قطر ۱ الی ۱٫۵ پهن کنید و قالب بزنید و روی کاغذ روغنی قرار دهید و روی آن را بپوشانید و برای ۱۵ دقیقه استراحت دهید و داخل تابه روغن بریزید و صبر کنید تا داغ شود و خمیر را همراه با کاغذ روغنی داخل روغن داغ قرار دهید و کاغذ فورا خودش جدا می شود و می توانید خارج کنید.

  5. برای تزیین می توانید شکلات سکه ای را بن ماری کنید و به همراه ۲ ق غذا خوری روغن مایع مخلوط کنید و دونات ها را داخل آن بزنید و سرو کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت دونات

اگر می خواهید برای مدت بیشتری دونات را داشته باشید کمی بهبود دهنده بزنید.

می توانید بجای کره از مارگارین و بجای شیر از آب استفاده کنید.

می توانید برای تزیین کمی ترافل یا شکلات رنده شده روی دونات بریزید یا داخل پودر قند یا شکر بغلطانید.

آموزش آشپزی
(5 ستاره از 350 رای)