طرز تهیه شیرینی خرمایی

شیرینی خرمایی

شیرینی خرمایی یا نان خرمایی یکی از شیرینی های بسیار محبوب کرمانشاهی می باشد که طعم و مزه عالی دارد.

2 ساعت 40 دقیقه
10 نفر
150 کالری
مواد لازم برای 10 نفر
آماده‌سازی 2 ساعت
پخت 40 دقیقه
کل زمان 2 ساعت 40 دقیقه
طرز تهیه و دستور پخت

شیرینی خرمایی یکی از شیرینی های بسیار خوشمزه و ساده است که شما می توانید برای مهمانی ها تهیه کنید. برای تهیه شیرینی خرمایی شما باید یک خمیر تهیه کنید و بعد داخل خمیر را با مواد میانی پر کنید و رومال کنید. امروز در دیگچه طرز تهیه شیرینی خرمایی را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

  1. آب ولرم و شکر و خمیرمایه فوری را داخل یک کاسه یا لیوان بریزید و باهم مخلوط کنید و برای ۱۰ دقیقه این مخلوط هم بزنید تا کف کند و عمل بیاد و حجم آن دو برابر شود. آرد و بیکینگ پودر را نیز باهم مخلوط کنید و سه بار الک کنید.

  2. روغن و شکر، تخم مرغ، وانیل، نمک، عسل را باهم مخلوط کنید و هم بزنید و بعد خمیرمایه فوری که در مرحله قبل کف کرده را نیز اضافه کنید و بعد باید مخلوط آرد الک شده را طی دو مرحله به مواد اضافه کنید و هم بزنید تا خمیر جمع شود و اگر خیلی چسبناک بود با قاشق آرد اضافه کنید و سعی کنید باید ورز دادن چسبندگی خمیر را بگیرید و روی خمیر را بپوشانید و برای ۱ تا ۲ ساعت در جای گرم قرار دهید تا حجم آن دو برابر شود.

  3. برای تهیه مواد میانی نیز باید خرمای هسته گرفته را با بقیه مواد داخل غذاساز یا ۱۲۳ بریزید و خوب مخلوط کنید و ۱۰ عدد گلوله گرد با آن ها تهیه کنید.

  4. در ادامه خمیر را به ۱۰ چانه تقسیم کنید و هر چانه را باز کنید و یک گلوله خرما داخل آن قرار دهید و گرد کنید سپس کمی چانه را باز کنید و اطراف خمیر را با قیچی با ۸ برش تقسیم کنید و مانند گلبرگ فرم دهید.

  5. خمیر ها را داخل سینی فر قرار دهید و برای ۱۵ دقیقه دیگر استراحت دهید و بعد روی شیرینی ها را با زرده و کمی شیر مخلوط شده رومال کنید و در فر از قبل گرم شده به مدت ۳۰ دقیقه با دمای ۱۸۰ بگذارید تا پخته شود. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت شیرینی خرمایی

نان خرمایی را داخل ظرف درب دار در یخچال قرار دهید تا خشک نشود.

آبی که برای تهیه خمیر مایه تهیه می کنید باید ولرم باشد و دست را نسوزاند.

بیش از اندازه به خمیر آرد نزنید وگرنه خشک می شود.

کیک
(5 ستاره از 350 رای)