طرز تهیه چلو گوشت

چلو گوشت

چلو گوشت یکی از غذا هی خوشمزه است که برای تهیه آن می توانید از رب یا زعفران به دلخواه استفاده کنید.

4 ساعت 10 دقیقه
3 نفر
290 کالری
مواد لازم برای 3 نفر
آماده‌سازی 10 دقیقه
پخت 4 ساعت
کل زمان 4 ساعت 10 دقیقه
طرز تهیه و دستور پخت

چلو گوشت یکی از غذا های بسیار مجلسی ایرانی می باشد که طعم و مزه بسیار خوبی دارد و شما می توانید از گوشت گوسفندی برای این چلو مجلسی استفاده کنید. امروز در دیگچه طرز تهیه چلو گوشت را به شما آموزش خواهیم داد همراه ما باشید.

  1. ابتدا باید پیاز ها را پوست بگیرید و به صورت خلالی ریز خرد کنید. ۱ بوته از سیر ها را پوست بگیرید و نگینی ریز خرد کنید و ۱ بوته دیگر را بشورید و به صورت درسته بگذارید تا باقی بماند. برنج را نیز با کمی نمک و آب خیس کنید و کنار قرار دهید.

  2. برای پخت چلو گوشت باید یک قابلمه مناسب انتخاب کنید و بعد نیمی از پیاز های خرد شده را داخل قابلمه بریزید و گوشت ها را بدون نیاز به تفت دادن روی پیاز ها قرار دهید و بعد سیر های خرد شده و ادویه ها را اضافه کنید و مابقی پیاز ها را اضافه کنید و سیر درسته را وسط گوشت قرار دهید و مقدار کمی آب بریزید و بگذارید تا گوشت با آب پیاز بیشتر پخته شود و برای ۴ ساعت روی حرارت قرار دهید تا جسابی پخته و نرم و پنبه ای شود.

  3. در حین پخت گوشت زعفران را با کمی قند بسابید و بعد داخل قوری یا لیوان ریخته و چند قطعه یخ اضافه کنید تا خوشرنگ شود و بعد به صورت تدریجی به مواد گوشت اضافه کنید تا عطر بوی زعفران باقی بماند، و یعد از ۳ ساعت نمک اضافه کنید و بگذارید تا مجدد پخته شود و و بعد از ۴ ساعت که حسابی گوشت پخته شد و سس غلیظ شد از روی حرارت بردارید و به دلخواه با برنج ساده زعفرانی یا باقالی پلو این غذا را سرو کنید. نوش جان

فوت و فن های دستور پخت چلو گوشت

به دلخواه می توانید ۱ عدد برگ بو اضافه کنید و می توانید بجای پودر دارچین از چوب دارچین نیز استفاده کنید.

به دلخواه می توانید به مواد رب اضافه کنید و زعفران را حذف کنید.

به دلخواه می توانید از هویج خرد شده نیز استفاده کنید.

خیلی ها طعم سیر را زیاد دوست ندارید می توانید سیر را همین به صورت بوته داخل آن قرار دهید تا بو و عطر کمتر پخش شود.

هر از گاهی هم بزنید اگه دیدید آب گوشت کم است یک استکان آب جوش بریزید.

آشپزی ایرانی
(5 ستاره از 630 رای)